سلام صبح به خیر

نقشه مترو تهران 1401؛ راهنمای کامل مترو تهران ۱۴۰۱ به همراه نقشه jpg

نقشه مترو تهران در سال ۱۴۰۱ به توجه به کسری بودجه، شیوع کرونا و عدم تامین منابع مالی برای تکمیل ایستگاه‌های باقیمانده و تامین قطار احتمالا تغییر آنچنانی نخواهد داشت. با این حال در صورت تکمیل ایستگاه و تامین قطار بعید به نظر می‌رسد که تعداد ایستگاه‌های افتتاحی در سال آینده به تعداد انگشتان یک دست برسد.

اولین باری که در ایران حرف از حمل و نقل ریلی برای تردد درون شهری به میان آمد احتمالا به زمان ناصرالدین شاه قاجار بازمی‌گردد در آن زمان امتیاز ساخت تراموای شهری از جمله نکات پیش بینی شده در امتیاز نامه‌یی بود که «بارون یولیوس دو رویتر» در سال ۱۲۵۱ هجری خورشیدی روی کاغذ آورد. البته امتیازنامه استعماری رویتر پیش از اجرا به دلیل اعتراضات داخلی و مخالفت روس‌ها باطل شد.

حدود پنجاه سال بعد، ناصرالدین شاه در جریان آخرین سفر خود به فرنگ درسال ۱۳۰۶ ه. ق با دیدن ترافیک شهری فرنگیان و استفاده آنان از واگن‌هایی در داخل شهر که به جای ماشین بخار از اسب برای کشیدن آن استفاده می‌شد به فکر وارد کردن این وسیله نقلیه عمومی در تهران افتاد. او با یک شرکت بلژیکی قراردادی برای ساخت واگن اسبی در تهران بست و آن شرکت نیز در اندک زمانی با انتقال ریل‌ها و واگن‌های آن به ایران اولین وسائل نقلیه ریلی شهری را به تهران آوردند. این واگن‌ها روی ریل‌هایی به عرض کمتر از یک متر که بر سطح زمین نصب شده بودند با دو تا چهار اسب (بسته به شیب خیابان‌ها) کشیده می‌شدند و مردم می‌توانستند از دروازه شهری ری تا باغشاه (میدان حُر امروزی) با آن سفر کنند.

اما نخستین برنامه‌ریزی‌ها برای بنیان‌گذاری متروی کنونی تهران به سال ۱۳۵۰ بازمی‌گردد. در مهر سال ۱۳۵۳ مطالعات مربوط به حل مشکلات ترافیک، مترو تهران توسط شرکت‌های مشاور خارجی از جمله سوفرتو منتج به پیشنهاد سیستم اتوبان مترو (با ۷ خط) شد.

خرید آموزش استراتژی نوسان گیری طلا و بیت کوین

بر اساس این پژوهش‌ها، ساخت مترو به عنوان اساسی‌ترین راه حل بهبود ترافیک تعیین شد. شرکت‌های فرانسوی از سال ۱۳۵۶ عملیات اجرایی احداث خط ۱ مترو را در اراضی شمال تهران (بزرگراه شهید حقانی کنونی) آغاز کردند. عملیات اجرایی مترو تا آذر سال ۵۹ اجرای ۲۳۰۰ متر تونل و بخشی از سازه ۳ ایستگاه حدفاصل بزرگراه شهید حقانی و خیابان شهید بهشتی ادامه یافت، ولی در این زمان و در پی جریان‌های جنگ ایران و عراق، نمایندگان شرکت‌های خارجی ایران را ترک کردند و در اواخر سال ۶۰ هیئت وزیران توقف کامل طرح توسط مشاوران خارجی را اعلام کرد. پس از آنکه ضرورت ساخت مترو در نماز جمعه تهران توسط آیت الله هاشمی رفسنجانی، ریاست وقت مجلس مطرح شد هیئت وزیران در فروردین ۱۳۶۴ اجرای طرح متروی تهران را تصویب و فعالیت ساخت مترو مجدداً در تهران آغاز شد. برنامه اول مترو شامل ساخت خط ۱ (میرداماد – حرم مطهر)، خط ۲ (دردشت – صادقیه) و مسیر برون‌شهری خط ۵ (تهران – گلشهر) جمعاً به طول ۹۰ کیلومتر با ۵۲ ایستگاه بود. فعالیت‌های اجرایی این برنامه از سال ۱۳۶۶ آغاز شد.

نقشه مترو تهران 1400؛ راهنمای کامل مترو تهران ۱۴۰۰ به همراه نقشه

نقشه مترو تهران 1401، نقشه مترو تهران 1401، دانلود نقشه مترو تهران 1401، نقشه مترو تهران jpg و راهنمای نقشه متروی تهران در این مطلب برای شما همراهان گرامی جمع آوری شده که در ادامه از نظر شما می‌گذرد.

نقشه مترو تهران 1400؛ راهنمای کامل مترو تهران ۱۴۰۰ به همراه نقشه

ایستگاه هایی که در حال حاضر غیر فعال هستند.

معرفی خطوط مترو تهران:

خط ۱ | خط تجریش-کهریزک

این خط از تجریش در شمال تهران آغاز شده و به کهریزک در جنوب تهران ختم می‌شود. رنگ این خط قرمز است و در ایستگاه شهید بهشتی با خط ۳، در ایستگاه دروازه دولت با خط ۴ و در ایستگاه میدان امام خمینی با خط ۲ تعویض خط دارد. از خط یک همچنین می‌توانید برای رسیدن به فرودگاه امام خمینی و شهر پرند استفاده کنید. این خط ۳۹ کیلومتر طول دارد و مجموع زمان مسافرت در خط یک در حدود ۷۲ دقیقه است.

شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۰
اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

خط ۲ | خط صادقیه-فرهنگسرا

این خط از صادقیه در غرب تهران آغاز می‌شود و در پایان به ایستگاه فرهنگسرا می‌رسد. رنگ مورد استفاده این خط آبی پررنگ است و از سمت ایستگاه صادقیه به متروی کرج وصل شده است. این خط در ایستگاه‌های شادمان و دروازه شمیران با خط ۴، ایستگاه نواب صفوی با خط ۶ و امام خمینی با خط ۱ تعویض خط دارد. مسافرت در خط ۲۵ کیلومتری صادقیه به فرهنگسرا در حدود ۴۷ دقیقه طول می‌کشد.

شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۰
اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

خط ۳ | خط قائم-آزادگان

این خط از ایستگاه آزادگان در جنوب تهران شروع می‌شود و به ایستگاه قائم در شمال شرق تهران می‌رسد. رنگ مورد استفاده این خط آبی کمرنگ است. این خط در ایستگاه شهید بهشتی با خط ۱، ایستگاه تئاتر شهر با خط ۴ و ایستگاه مهدیه با خط ۶ تعویض خط دارد. مسافت خط سه، ۳۳ کیلومتر است و قطار‌های مترو این راه را در زمان ۶۳ دقیقه طی می‌کنند.

شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۰
اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

خط ۴ | خط ارم سبز-شهید کلاهدوز

این خط از ایستگاه ارم سبز در غرب تهران آغاز شده و به ایستگاه کلاهدوز در شرق ختم می‌شود. رنگ مورد استفاده این خط زرد است و در ایستگاه دروازه دولت با خط ۱، ایستگاه‌های دروازه شمیران و شادمان با خط ۲ و تئاتر شهر با خط ۳ تعویض خط دارد. در ضمن با استفاده از این خط می‌توانید به فرودگاه مهرآباد دسترسی پیدا کنید. مسافت خط چهار، ۲۱ کیلومتر است و ۴۳ دقیقه طول می‌کشد تا یک نفر از ایستگاه ابتدایی به ایستگاه انتهایی برسد.

شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۰
اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

خط ۵ | خط صادقیه-گلشهر

این خط از صادقیه در تهران شروع و به ایستگاه گلشهر در استان البرز می‌رسد و با رنگ سبز شناخته می‌شود. این خط در ایستگاه ارم سبز با خط ۴ و ایستگاه صادقیه با خط ۲ تعویض خط دارد. خط پنج، ۴۵ کیلومتر طول دارد و در مجموع زمان مسافرت در این خط در حدود ۵۷ دقیقه است. همچنین طبق اعلام شرکت متروی تهران، از خرداد سال جاری تعطیلی متروی گلشهر به تهران در روز‌های جمعه لغو شده و ساعت حرکت مترو در روز‌های جمعه بین ۸ صبح الی ۲۰ خواهد بود. شروع ساعت کاری: ۰۴:۴۵اتمام ساعت کاری: ۲۱:۳۰

قطار‌های سریع السیر گلشهر به صادقیه و برعکس

تعدادی از قطار‌های خط ۵ به صورت تندرو از کرج (ایستگاه گلشهر) به تهران (ایستگاه صادقیه) و برعکس، مسافران را بین دو این شهر جابه‌جا می‌کنند. این قطار‌ها ساعت حرکت مشخص و دقیقی دارند و مسافران می‌توانند زمان رفت و آمدشان را با آن‌ها تنظیم کنند. با استفاده از این لینک پی دی اف می‌توانید از ساعت دقیق حرکت این قطار‌ها مطلع شوید.

خط ۶ | حرم شاه عبدالعظیم-شهدای کن

این خط از حرم شاه عبدالعظیم آغاز شده و پس از طی یک مسیر جنوب به شمال در ایستگاه متروی شهدای هفده شهریور با خط هفت، در ایستگاه متروی میدان شهدا با خط چهار، در امام حسین با خط دو، در ایستگاه متروی شهدای هفت تیر با خط یک در ایستگاه متروی میدان ولیعصر با خط سه و در ایستگاه متروی دانشگاه تربیت مدرس با خط هفت تقاطع خواهد داشت و سپس به سمت غرب امتداد مسیر داده و به محدوده شمال غربی تهران خواهد رسید.شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۰اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

خط ۷ | خط نواب صفوی-مهدیه

این خط که با رنگ بنفش از ایستگاه نواب صفوی شروع می‌شود و با گذشتن از ایستگاه‌های رودکی، کمیل، بریانک و هلال اهمر به ایستگاه مهدیه می‌رسد. بسیاری از ایستگاه‌های خط ۷ هنوز افتتاح نشده و در حال ساخت هستند. این خط در ایستگاه نواب صفوی با خط ۲ و در ایستگاه مهدیه با خط ۳، خط عوض می‌کند. مسافت فعلی این خط، ۱۰ کیلومتر است و طی کردن آن ۱۰ دقیقه زمان می‌برد.

شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۰
اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

خط فرودگاه مهرآباد

خط فرودگاه مهرآباد، خط فرعیِ خط ۴ متروی تهران است که از ایستگاه بیمه انشعاب پیدا می‌کند و دو ایستگاه دارد. ایستگاه‌های پایانه ۱ و ۲ فرودگاه مهرآباد و پایانه ۳ و ۴ فرودگاه مهرآباد که امکان دسترسی به بخش‌های مختلف این فرودگاه را برای شما فراهم می‌کند. مسافت این خط ۲.۵ کیلومتر است و زمان مسافرت آن ۵ دقیقه برآورد شده است.

شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۷
اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

خط فرودگاه امام خمینی و شهر پرند

خط فرودگاه امام خمینی، خط فرعیِ خط ۱ متروی تهران است و از ایستگاه شاهد-باقرشهر انشعاب پیدا می‌کند. این خط شامل ایستگاه‌های نمایشگاه آفتاب، واوان، فرودگاه امام خمینی و شهر پرند می‌شود. طول این خط ۳۱ کیلومتر است و طی آن به ۳۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

شروع ساعت کاری: ۰۶:۱۰
اتمام ساعت کاری: ۲۰:۴۵

جزئیات بیشتر درباره خطوط مترو تهران و ساعت حرکت قطارها

خط ۱ متروی تهران: خط تجریش – کهریزک

خط یک متروی تهران، که احتمالا طولانی‌ترین خط هم است، با رنگ قرمز روی نقشه مترو دیده می‌شود. خط یک، شمال تهران را با ۲۹ ایستگاه، به جنوب آن وصل می‌کند. در ادامه ایستگاه‌های خط ۱ مترو تهران و ساعات کاری خط یک را بخوانید.

تجریش
قیطریه
شهید صدر
قلهک
دکتر شریعتی
میرداماد
شهید حقانی
شهید همیت
مصلی امام خمینی
شهید بهشتی
شهید مفتح
شهدای هفتم تیر
طالقانی
دروازه دولت
سعدی
امام خمینی
پانزده خرداد
خیام
میدان محمدیه
شوش
پایانه جنوب
شهید بخارایی
علی آباد
جوانمرد قصاب
شهر ری
پالایشگاه
شاهد – باقرشهر
حرم امام خمینی
کهریزک

اگر در ایستگاه اول خط یک سوار و در ایستگاه آخر پیاده شوید، حدودا ۷۰ دقیقه طول خواهد کشید تا این ۳۷.۵ کیلومتر را با مترو طی کنید.

ساعت کاری خط ۱ متروی تهران از ۵:۳۰ تا ۲۲:۳۰ است. برنامه حرکت قطار‌های خط یک را هم می‌توانید در عکس پایین ببینید:

نقشه مترو تهران 1400؛ راهنمای کامل مترو تهران ۱۴۰۰ به همراه نقشه

خط ۲ متروی تهران: خط صادقیه – فرهنگسرا

خط دو مترو تهران که شاید پرترددترین خط هم باشد، با رنگ آبی پررنگ روی نقشه دیده می‌‎شود. خط دو با ۲۲ ایستگاه، از شرق به غرب کشیده شده است. حالا بیایید ایستگاه‌های خط دو و ساعات کاری آن را بدانیم:

تهران (صادقیه)
طرشت
دانشگاه شریف
شادمان
شهید نواب صفوی
میدان حر
دانشگاه امام علی
حسن آباد
امام خمینی
ملت
بهارستان
دروازه شمیران
امام حسین
شهید مدنی
سبلان
فدک
جانبازان
سرسبز
دانشگاه علم و صنعت
شهید باقری
تهرانپارس
فرهنگسرا

برای رفتن از ابتدا تا انتهای خط دو مترو تهران که تقریبا ۲۵ کیلومتر است، به ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارید. ساعت کاری خط دو ساعت ۵:۳۰ شروع و ۲۲:۳۰ تمام می‌شود.

برنامه حرکت قطار‌های آن را هم در عکس زیر ببینید:

نقشه مترو تهران 1400؛ راهنمای کامل مترو تهران ۱۴۰۰ به همراه نقشه

خط ۳ متروی تهران: خط قائم – آزادگان

خط سه مترو که با رنگ آبی کم‌رنگ روی نقشه است، مسیر شمال تا جنوب تهران و برعکس آن را با ۲۴ ایستگاه طی می‌کند. ایستگاه‌های خط سه را بشناسید:

قائم
شهید محلاتی
نوبنیاد
حسین آباد
میدان هروی
شهید زین‌الدین
خواجه عبدالله انصاری
شهید صیاد شیرازی
شهید قدوسی
سهروردی
شهید بهشتی
میرزای شیرازی
میدان جهاد
میدان ولیعصر
تئاتر شهر
منیریه
مهدیه
راه آهن
جوادیه
زمزم
شهرک شریعتی
عبدل آباد
نعمت آباد
آزادگان

طی کردن خط سه مترو که تقریبا ۳۳ کیلومتر است، ۶۰ دقیقه زمان می‌برد. ساعات کاری آن از ۵:۳۰ تا ۲۲:۳۰ است.

برنامه حرکت قطار‌های خط ۳ را در عکس زیر برای شما آماده کرده‌ایم:

نقشه مترو تهران 1400؛ راهنمای کامل مترو تهران ۱۴۰۰ به همراه نقشه

خط ۴ متروی تهران: خط شهید کلاهدوز – ارم سبز

خط چهار متروی تهران با رنگ زرد نشان داده می‌شود و جز خطوط پرتردد هم است. یادتان باشد که این خط، یک انشعاب به سمت فرودگاه مهرآباد هم دارد. بیایید ۱۹ ایستگاه خط چهار را بشناسیم:

شهید کلاهدوز
نیروی هوایی
نبرد
پیروزی
ابن سینا
میدان شهدا
دروازه شمیران
دروازه دولت
فردوسی
تئاتر شهر
میدان انقلاب اسلامی
توحید
شادمان
دکتر حبیب‌الله
استاد معین
میدان آزادی
بیمه
شهرک اکباتان
ارم سبز

ابتدا تا انتهای خط چهار متروی تهران ۲۱ کیلومتر است که ۴۲ دقیقه زمان لازم دارد. این خط از ساعت ۵:۳۰ تا ۲۲:۳۰ فعال است.

برنامه حرکت قطار‌های خط چهار هم در عکس زیر آمده است.

نقشه مترو تهران 1400؛ راهنمای کامل مترو تهران ۱۴۰۰ به همراه نقشه

خط ۵ متروی تهران: خط گلشهر – صادقیه (تهران)

خط پنج متروی تهران که سبز رنگ است، با ۱۱ ایستگاه، گلشهر را به صادقیه تهران وصل می‌کند. ایستگاه‌های خط پنج موارد زیر است:

گلشهر
محمد شهر
کرج
اتمسفر
گرده دره
وردآورد
ایران خودرو
چیتگر
ورزشگاه آزادی
ارم سبز
تهران (صادقیه)

خط پنج تقریبا ۴۱ کیلومتر طول دارد که ۵۷ دقیقه زمان می‌برد. ساعات کاری خط پنج از ۵ تا ۲۲:۳۰ است.

برنامه حرکت قطار‌های خط پنج را در عکس زیر ببینید:

نقشه مترو تهران 1400؛ راهنمای کامل مترو تهران ۱۴۰۰ به همراه نقشه

خط ۶ متروی تهران: خط دولت آباد – امام حسین

خط شش مترو که صورتی رنگ است، از خطوط تازه تاسیس شده است و فقط چهار ایستگاه آن فعال هستند:

دولت آباد
بعثت
میدان شهدا
امام حسین

طولِ خط شش ۱۰ کیلومتر است و طی کردن آن، حدودا ۱۷ دقیقه زمان می‌برد. ساعات کاری خط شش هم از ۵:۳۰ تا ۲۲:۳۰ است.

برنامه حرکت قطار‌های خط شش را در تصویر زیر مشاهده کنید:

نقشه مترو تهران 1400؛ راهنمای کامل مترو تهران ۱۴۰۰ به همراه نقشه

خط ۷ متروی تهران: خط بسیج – میدان صنعت

این خط بنفش رنگ که نسبتا تازه تاسیس شده، با ۱۰ ایستگاه در حال فعالیت است. ایستگاه‌های خط هفت متروی تهران این‌هاست:

بسیج
میدان محمدیه
مهدیه
هلال احمر
بریانک
کمیل
رودکی
شهید نواب صفوی
دانشگاه تربیت مدرس
میدان صنعت

این خط حدودا ۲۰ کیلومتر طول دارد و ۳۲ دقیقه زمان می‌برد. ساعات کاری خط هفت متروی تهران از ۵:۳۰ تا ۲۲:۳۰ است.

برنامه حرکت قطار‌های خط هفت را در زیر ببینید:

نقشه مترو تهران 1400؛ راهنمای کامل مترو تهران ۱۴۰۰ به همراه نقشه

خط فرودگاه امام خمینی: خط شاهد – فرودگاه امام خمینی

این خط در حقیقت یک انشعاب از خط ۱ (تجریش – کهریزک) است و در کل سه ایستگاه دارد:

شاهد – باقرشهر
نمایشگاه شهر آفتاب
فرودگاه امام خمینی

مسافتی که این خط طی می‌کند ۳۰ کیلومتر در عرض ۳۵ دقیقه است. ساعات کاری آن هم از ۶:۱۰ تا ۲۰:۱۰ هست.

برنامه حرکت قطار‌های خط فرودگاه امام خمینی را در عکس زیر می‌توانید ببینید:

نقشه مترو تهران 1400؛ راهنمای کامل مترو تهران ۱۴۰۰ به همراه نقشه

خط فرودگاه مهرآباد: خط بیمه – پایانه ۴ و ۶ فرودگاه مهرآباد

این خط زرد رنگ هم انشعابی از خط چهار است که در کل سه ایستگاه دارد:

بیمه
پایانه ۱ و ۲ فرودگاه مهرآباد
پایانه ۴ و ۶ فرودگاه مهرآباد

این خط کوتاه، فاصله چهار کیلومتر را در چهار دقیقه طی می‌کند و ساعات کاری آن از ۵:۳۷ تا ۲۲:۳۰ است.

برنامه حرکت قطار‌های این خط را می‌توانید در عکس زیر مشاهده کنید:

نقشه مترو تهران 1400؛ راهنمای کامل مترو تهران ۱۴۰۰ به همراه نقشه

منبع: فرادید

آموزش نوسان گیری در بورس تهران

نمایش بیشتر
فروشگاه طلا و جواهر کافه طلا فروشگاه طلا و جواهر کافه طلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا