شمش نقره

(1 بررسی مشتری)

سنجش

شمش نقره

با توجه به شرایط بازار به نظر میرسد سرایه گذاری روی ساچمه و شمش نقره مانند دیگر بازار های سرمایه گذاری طلا بورس و ملک مفید باشد از کم شدن ارزش پول شما بکاهد.

مشاوران فروشگاه شمش نقره کافه سیلور همواره آماده مشاوره جهت سرمایه گذاری شما هستند.

https://www.cofesilver.com/silver_bar

نقره

نقره یا سیم یکی از عناصر شیمیایی با علامت Ag است. نقره فلزی سفید رنگ، نرم و براق است که ما بین تمام عناصر، بالاترین میزان رسانایی الکتریکی را در بین تمام فلزات و بیشترین میزان رسانایی گرمایی را دارد.

نقره در طبیعت به شکل خالص و به صورت آلیاژ طبیعی همراه با طلا و دیگر فلزات و همچنین در برخی سنگ‌های معدنی یافت می‌شود. بیشترین تولید نقره جهان از استخراج مس، نیکل، سرب و روی به دست می‌آید.

در علم متالوژی به یک میله یا صفحه ای فلزی که از جنس نقره می‌باشد و معمولا با عیار ۹۹۹ ساخته و روانه بازار شده‌است شمش نقره می‌گویند. این فلز گران بها در طبیعت یافت می‌شود و بعد از طلا رتبه دوم را به خود اختصاص داده‌است. ویژگی‌های نقره شامل براقیت، نرمی و نیز رنگ سفید آن است که در طبیعت هم به صورت خالص و نیز ترکیبی با فلزات دیگر یافت می‌شود. قالبی به طول کمتر از ۲ متر را شمش می‌گویند و در شرایطی که شمش نقره با سطح مقطع کوچکتر از ۲۲۵ سانتی متر قرار می‌گیرد را شمشال می‌گویند

 

بانک مرکزی ایران، شمش را چطور تعریف می‌کند؟

بنابر تعریف بانک مرکزی ایران، شمش فلزات گران‌بها مانند طلا، نقره و پلاتین، یک قطعه فلز خالص است که حالتی قالبی داشته و سطح آن صاف و بدون ترک و حفره است. بانک مرکزی اعلام کرده است: «عیار شمش نباید کمتر از ۹۹۹ باشد. همچنین بر روی شمش فلزات گران‌بها بایستی مشخصات زیر درج شود: وزن، عیار، شماره سریال، تاریخ تولید و علامت شرکت تولیدکننده.»

به چه دلیل نقره را به حالت شمش درمی‌آورند؟

به طور معمول شمش یک فلز خاص را در صنایعی به کار می‌برند که آن صنعت نیاز به قالب‌گیری و ریخته‌گری داشته باشد. اما دلایل دیگری نیز دارد که عبارتند از:‌ راحتی در حمل و نقل نقره، نگهداری و همچنین سهولت در اندازه‌گیری، شمارش و استفاده. باید توجه داشت که نقره تنها فلزی نیست که به شمش تبدیل می‌شود. بلکه بیشتر فلزات گرانبها و حتی غیرگران‌بها نظیر طلا، پلاتین، آهن و فولاد نیز به شکل شمش تولید می‌شوند. به طور کلی شمش به هر نوع قطعه فلزی‌ای گفته می‌شود که از ذوب فلزاتی نظیر فولاد، استیل، آلومینیوم، مس، برنج و سایر فلزات به دست‌ می‌آید.

ویژگی های شمش نقره چیست؟

شمش نقره همان نقره خام است که در مرحله اول ذوب می شود و سپس در درون قالب هایی به صورت شمش در می آید.

ویژگی های شمش نقره:

 • زیبایی و طراحی مناسب
 • نگهداری آسان تر نسبت به ساچمه نقره
 • مناسب برای هدیه به آشنایان
 • قیمت بالاتر به خاطر اجرت ساخت، نسبت به ساچمه نقره
 • راحتی در حمل و نقل

عیار نقره

عیار ۷۵۰، ۸۵۰، ۹۰۰، ۹۲۵، ۹۵۰، ۹۵۸ و ۹۹۰ از جمله عیارهای مرسوم نقره است که معروف‌ترین آن‌ها ۹۲۵ است . نقره ۹۹۹ که معمولا به صورت شمش نقره است، خالص‌ترین نوع نقره است که به دلیل نرمی زیاد قابل استفاده در زیورآلات نیست اما در صنایع دیگر و همینطور به منظور سرمایه گذاری استفاده می شود. امروزه با توجه به افزایش کاربرد نقره در صنایع مختلف از قبیل پزشکی و دندان پزشکی و صنایع خودروسازی و دیگر صنایع و همینطور با توجه به ارزش ذاتی نقره دسته ای از سرمایه گذاران تمایل دارند که با خرید و فروش ساچمه نقره و شمش نقره، نقره را هم به سبد دارایی های خود به منظور سرمایه گذاری اضافه کنند.

ویژگی های ساچمه نقره چیست؟

روش ساخت ساچمه نقره ای بسیار ساده است. ابتدا خمره های مخصوصی را با آب یخ پر می کنند. سپس تکه های یخ را داخل سطل می گذارند و نقره مذاب را به درون سطل آب سرد می ریزند، در این مرحله، یک اتفاق جالب رخ می دهد، نقره مذاب بلافاصله یک گلوله یا دانه تشکیل می دهد که به آن ساچمه نقره می گویند.

برای سرمایه گذاری ساچمه نقره بخریم یا شمش نقره؟

ویژگی های ساچمه نقره

 • محافظت از سرمایه
 • قیمت کمتر نسبت به شمش نقره زیرا اجرت ندارد
 • خرید شما حتما باید از فروشنده‌ای بسیار معتبر انجام شود چون ساچمه های کم عیار و تقلبی بسیار زیادی در بازار موجود است

پیشنهاد ما در کافه سیلور به شما این است که شمش یا ساچمه نقره را حتما از فروشندگان معتبر و دارای نماد اعتماد خریداری منیدتا دچار مشکل نشوید. باید بدانید که حتما فلزات گرانبها را از یک جای مطمئن خریداری کنید. همچنین اصول خرید و فروش و تحلیل بازار را یاد بگیرید تا بتوانید سود بیشتری را از این طریق به دست آورید.

برای سرمایه گذاری ساچمه نقره بخریم یا شمش نقره؟

مصرف نقره در عکاسی در گذشته یکی از کاربردهای عمده این فلز را تشکیل می‌داد اما با ورود سیستم دیجیتال عکاسی در سال‌های اخیر کاهش چشمگیری داشته‌است. در سال ۱۹۹۸ حدود ۳۱ درصد عرضه نقره جهان در صنعت عکاسی مصرف شد اما این رقم در سال ۲۰۰۷ به ۱۴٫۵ درصد و در سال ۲۰۱۰ به حدود ۷ درصد معادل ۷۳ میلیون اونس کاهش یافته‌است. استفاده از نقره در عکاسی به صورت نیترات نقره و هالیدهای نقره است. دیگر کاهش چشمگیر مصرف نقره هم در بخش ظروف و لوازم غذاخوری بوده که در طول نه سال اخیر به کمتر از نصف کاهش پیدا کرده و از ۱۰۶ میلیون اونس در سال ۲۰۰۱ به ۵۰ میلیون اونس (کمتر از ۵ درصد) رسیده‌است، این کاهش هم بیشتر به کاهش تقاضا در هندوستان مربوط می‌شود.

 

ضمنا وبسایت کافه سیلور با دارا بودن نماد اعتماد و فروشگاه حضوری می تواند شما را در زمینه خرید ساچمه نقره ایرانی و خارجی و همین طور شمش نقره یاری کند.

شمش نقره
خرید و فروش انواع شمش نقره

1 دیدگاه برای شمش نقره

 1. admin

  امیدوارم مفید بوده باشد

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا